Biologiczne taboo – gra

Witaj!

W dzisiejszym artykule przedstawię ci ciekawą grę, która może być wykorzystana do powtórzenia jednego z działów biologii.

Gra nosi nazwę „BIOLOGICZNE TABOO”.  Jest wzorowana na znanej i lubianej grze towarzyskiej o tej samej nazwie.

Koniecznymi rekwizytami są karteczki z hasłami oraz stoper (zegarek).

Zasady gry „Biologiczne TABOO”

WARIANT 1 – Zasady są proste. Jedna z osób z klasy ma za zadanie opisać hasło, które ma zapisane na karteczce (drukowanymi literami). Musi to jednak zrobić w taki sposób, aby nie użyć słów wypisanych na karcie pod hasłem. Pozostała część klasy ma hasło odgadnąć. Przykładowo, jeżeli do odgadnięcia jest termin „KOMÓRKA”, to słowa zakazane to: mały, organizm, jądro komórkowe, element. Oczywiście opisujący nie może również wypowiedzieć samego hasła do odgadnięcia. Nauczyciel pilnuje, jeżeli uczeń użyje jakiegoś zakazanego słowa, to jest dyskwalifikowany  z gry.

Czas na odgadnięcie hasła to 2 minuty. Można zrobić tak, że do kolejnego hasła idzie uczeń, który odgadł lub po prostu ktoś chętny.

WARIANT 2 – Grę można przeprowadzić również dzieląc klasę na dwie grupy. Wtedy na przemian, raz z jednej, raz z drugiej grupy przychodzi osoba do opisywania hasła. Zgaduje tylko jej grupa. Jeżeli się uda, otrzymują jeden punkt. Na koniec rozgrywki punkty są sumowane. Jeżeli uczeń opisujący zapomni się i użyje zakazanego słowa, to nauczyciel przerywa jego wypowiedź i grupa w tej kolejce traci możliwość zdobycia punktu.

Zasady można swobodnie modyfikować w oparciu o oryginalną grę TABOO.

Do wykorzystania – wydrukowania

Poniżej przygotowałam karty do tej gry. Terminy – hasła do odgadnięcia – pochodzą z działu „Podstawy biologii”. Dotyczą budowy komórki, budowy mikroskopu, czynności życiowych, dziedzin biologii. Oczywiście inspirując się tym pomysłem, możesz takie karty przygotować samodzielnie do wielu innych tematów. Świetnie nadają się na lekcję powtórzeniową!

Biologiczne taboo – Karty do gry

Biologiczne taboo – Spis haseł

Jeżeli artykuł był dla Ciebie pomocny, to zostaw po sobie ślad w postaci komentarza 😉 Dobrej zabawy przy nauce!

BD

5 myśli w temacie “Biologiczne taboo – gra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s