Zacznij od… celu!

Nic tak nie motywuje do nauki, jak jasne określenie celu. Zatrzymaj się i przemyśl swój cel, żeby dążyć do niego świadomie!

Na początku nowego roku szkolnego, nowego semestru, nowego działu zadaj sobie pytanie: „Co chcę osiągnąć w nauce np. biologii? Jaki jest mój cel?” Nie odpowiadaj pochopnie, przemyśl to przez chwilę.

Jest kilka możliwości, do których najczęściej dążą uczniowie. Czy chcesz uzyskać określoną ocenę? Zdać egzamin na konkretnym poziomie? Zdać maturę i dostać się na wybrane studia? A może tak ciekawi cię przedmiot, że chcesz się go nauczyć, chcesz to umieć? Chcesz zostać ekspertem 😉

Czym bardziej konkretny cel, tym łatwiej będzie przystąpić do jego realizacji i go osiągnąć.

Ocena na koniec roku

Chcesz dostać np. 5 na koniec roku, dąż do tego świadomie. Poprawiaj słabsze stopnie, pytaj nauczyciela o zadania dodatkowe, bądź aktywny. Dla mnie dziwna jest sytuacja, gdy ktoś dostawał prawie same czwórki, a w maju/czerwcu pyta, co zrobić, żeby mieć 5. Można to porównać, do właściciela sklepu obuwniczego, który co miesiąc sprzedawał około 100 par butów. I nagle na początku grudnia pomyślał sobie „Hej, chciałbym w tym roku kalendarzowym mieć średnią sprzedaż miesięczna na poziomie 200 par butów. Co by tu zrobić?” I co, myślisz, że uda mu się w miesiąc sprzedać 100 par, żeby nadrobić cały rok? Małe szanse.

Powiedz nauczycielowi, że chcesz mieć 5 na koniec roku i zapytaj, jak to zrobić. Ale zrób to i w październiku, i w grudniu, i w luty. Nie tylko w maju.

Zdanie egzaminu

Chcesz zdać egzamin na określonym poziomie, dąż do tego świadomie. Dowiedz się, jaki to będzie egzamin – pisemny czy ustny? Z teorii czy trzeba będzie rozwiązywać zadania problemowe? Jaki zakres materiału będą obejmować pytania? Na podstawie tych informacji opracuj taktykę uczenia się. Nie przygotowuj się na oślep.

Zdanie matury i dostanie się na studia

Chcesz zdać maturę, dąż do tego świadomie! Zapytaj sam siebie. Po co ci matura z tego przedmiotu? Na jakie studia chcesz się wybrać po jej zdaniu? Na jakim poziomie musisz zdać, żeby się na te studia dostać? Slogan „Jak zdam, to się zobaczy do czego mi się to może przydać.” nie jest zbyt motywujący, prawda? Znajdź konkretne miejsce i konkretny kierunek, gdzie chciałbyś studiować. Pojedź tam, obejrzyj, popatrz na studentów z tej uczelni i zastanów się, czy chciałbyś należeć do ich świata. Uwierz mi, że znalezienie tak konkretnego celu daje powera do nauki.

Nauczenie się przedmiotu – zostanie ekspertem! 🙂

A może powiesz: Ok, ale ja chcę się tego uczyć, bo to mnie ciekawi. Lubię ten przedmiot. Rewelacja! Jesteś na poziomie zaawansowanym! Taka motywacja jest najzdrowsza i najskuteczniejsza. Będziesz się uczył szybciej i łatwiej, wtedy gdy to lubisz i chcesz zdobyć tę wiedzę. Jednak tu też nie może zabraknąć konkretów. Jak to zainteresowanie będziesz rozwijał w tym roku? Może stworzysz wypasiony notatnik do nauki, blog lub jakiś inny projekt tematyczny. Możliwości jest bardzo wiele. Wybierz jedną i dąż świadomie do jej realizacji.

… I co dalej?

Na koniec możesz mnie jeszcze zapytać: „Dobra, przemyślałem cel, wybrałem strategię, pracowałem, ale … nie udało się. Na świadectwie 4/ egzamin zdałem dużo niżej/ nie dostałem się na wymarzone studia. I CO DALEJ?”

Jak to się mówi: Wstań, otrzep się i jedź dalej! Nie załamuj się. Pamiętaj, że żadna ocena, ani egzamin nie określają twojej wartości. Zawsze mogło się zdarzyć tak, że wybitnie nie trafiłeś w pytania lub sparaliżował cię strach. I nie chodzi tu o to, żeby się teraz usprawiedliwiać. Czasami tak się może zdarzyć. Przeanalizuj swój wynik – może nie przerobiłeś jakiś zagadnień albo zaskoczył cię określony typ zadań? Wyciągnij wnioski na przyszłość i nie rozpamiętuj porażki. Weź się do pracy, tak żeby następnym razem poszło lepiej.

I jeszcze odnośnie matury i studiów. Miej pal B, tzn. wybierz ścieżkę alternatywną, to co będziesz robił po zakończeniu liceum, jeżeli nie dostaniesz się na wymarzone studia. I dokonaj tego wyboru jeszcze przed maturą. Potem nerwy i rozczarowanie mogą mieć negatywny wpływ na twój wybór.

To co, czy już wiesz, co chcesz osiągnąć w tym roku z biologii?

Chcesz się nauczyć tej biologii, czy nie? 😉

Jeżeli tak, to zapraszam cię na mojego bloga – znajdziesz tu sporą dawkę ciekawych inspiracji, zadania i wskazówki do nauki tego przedmiotu.

Zapraszam cię, żebyś podzielił się swoimi planami w komentarzach. To też  bardzo motywuje każdego z nas, gdy swoje plany jasno określamy i przedstawiamy publicznie.

Ja podzielę się planami na artykuły, które pojawią się z najbliższym miesiącu na blogu.

  • Pierniczki biologiczne – przepis na niezwykłe ciasteczka, które potrafią przemienić naukę w świetną zabawę.
  • Jak zbudować model komórki? – porady i inspiracje – garść naprawdę praktycznych wskazówek. Niezbędny plan, który powie ci od czego zacząć budowę modelu.

pozdrawiam 🙂 BDziublińska

ps. Zapinuj na później:

Nic tak nie motywuje do nauki, jak jasne określenie celu. Zatrzymaj się i przemyśl swój cel, żeby dążyć do niego świadomie!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s