Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej – plansze do druku

Witaj!

Dzisiaj przygotowała dla ciebie ćwiczenie, które pozwoli ci poznać, utrwalić lub sprawdzić wiedzę na temat budowy komórki zwierzęcej i roślinnej.

Ćwiczenie zawiera plansze przedstawiające budowę komórki zwierzęcej i roślinnej. Schematy należy podpisać nazwami odpowiednich struktur komórkowych. Ważnym uzupełnieniem jest pokolorowanie schematów lub przynajmniej zakreślenie na kolorowo nazw struktur komórkowych. Pamiętaj! Dla większości z nas użycie kolorów ułatwia naukę.

Ćwiczenie  przygotowałam w kilku wersjach. Wybierz tę, która najlepiej odpowiada twoim potrzebą 🙂

WERSJA 1 – Budowa komórki zwierzęcej. Budowa komórki roślinnej.

Schematy komórki zwierzęcej i roślinnej są na osobnych kartkach, można je uzupełnić, rozciąć i wkleić w zeszycie niezależnie, w różnych miejscach.

Wersja 1A – Budowa komórki zwierzęcej. Budowa komórki roślinnej – podstawowa DO DRUKU – na schematach są uwzględnione do podpisania nazwy struktur komórkowych zawarte w nowej podstawie programowej dla podstawówki; czyli jądro komórkowe, cytoplazma, błona komórkowa, ściana komórkowa, mitochondrium, chloroplast, wakuola.

Wersja 1B – Budowa komórki zwierzęcej. Budowa komórki roślinnej – rozszerzona DO DRUKU – na schematach są uwzględnione także dodatkowe struktury komórkowe, których znajomość może być przydatna w czasie nauki genetyki w kl. VIII lub w liceum. Są to rybosomy, siateczka śródplazmatyczna, aparat Golgiego.

W każdej wersji są trzy wzory schematów do wyboru – różnią się wyglądem podpisów.

Praktycznie ćwiczenie do ściągnięcia za darmo - schematy budowy komórki zwierzęcej i roślinnej do podpisania, pokolorowania i wklejenia do zeszytu.

WERSJA 2 – Porównanie budowy komórki zwierzęcej i roślinnej.

Porównanie budowy komórki zwierzęcej i roślinnej - plansze do druku
Porównanie budowy komórki zwierzęcej i roślinnej – plansze do druku

Na jednym schemacie jest ujęta budowa komórki zwierzęcej i roślinnej. Ma to służyć porównaniu budowy obu rodzajów komórek. Podobnie jak wyżej są dwie wersje, różniące się zakresem nazw struktur komórkowych do podpisania.

Wersja 2A – Porównanie komórki zwierzęcej i roślinnej – podstawowa DO DRUKU

Wersja 2B – Porównanie komórki zwierzęcej i roślinnej – rozszerzona DO DRUKU

Mam nadzieję, że ćwiczenie okaże się pomocne. Na wszelkie uwagi czekam w komentarzach.

Jeżeli ściągnąłeś plik i skorzystałeś z ćwiczenia pozostaw tu podziękowanie w formie komentarza – na pewno będzie to dla mnie dodatkowa motywacja do przygotowania kolejnych zadań.

Pozdrawiam serdecznie!

BDziublińska

Ps. Zapinuj na później:

Praktycznie ćwiczenie do ściągnięcia za darmo - schematy budowy komórki zwierzęcej i roślinnej do podpisania, pokolorowania i wklejenia do zeszytu.

 

21 myśli w temacie “Budowa komórki zwierzęcej i roślinnej – plansze do druku

  1. Barbara Dziublińska pisze:

   Dziękuję za komentarz. Domyślam się, że w licznych materiałach będzie tak, że czegoś w danym momencie nie uwzględnię albo znajdą się informacje „zbyt liczne/zbędne”. Liczę tutaj na waszą wyrozumiałość. Zawsze też można kontaktować się ze mną mailowo w celu konkretnego zmodyfikowania materiałów. Jeżeli tylko będę miała możliwości czasowe, postaram się pomóc.
   pozdrawiam 🙂

   Polubienie

 1. Basia pisze:

  Bardzo dziękuję za wszystkie materiały, są cudowne i bardzo pomocne.
  W poprzednim roku robiłam z uczniami kieszonki z formy lapbooka i kolorowe paski z definicjami i częściami komórek, ale zabierało to nam na lekcji bardzo dużo czasu.

  Polubienie

  1. Barbara Dziublińska pisze:

   Cieszę się, że materiały służą 🙂
   Rzeczywiście tego typu ćwiczenia są dosyć czasochłonne i trudno się z nimi „wyrobić” na lekcji. Można je zadawać jako zadanie domowe, tylko wtedy trzeba udzielić szczegółowej instrukcji, bo zwykle uczniowie nie robili czegoś takiego wcześniej. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Lekcja Biologii pisze:

  Bardzo fajne. Z zaciekawieniem przeglądam inne materiały. Co prawda komórkę już przerobiliśmy, ale za jakiś czas znów dostaną. Dla przypomnienia. A co! 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s