Zaczynamy!

Można byłoby zacząć od pytania „Dlaczego warto uczyć się biologii?” Ja nie będę na nie odpowiadać. Z bardzo prostego powodu: biologia jest moją pasją. Ciekawi mnie, zachwyca i bawi. Nie mogę o niej zapomnieć. Widzę ją wszędzie – we własnym ciele, w moich zwierzakach, na trawniku, w sklepie, podczas wycieczki. Piszę to zupełnie poważnie J Z tego względu trudno mi uzasadniać celowość uczenia się biologii. Ja po prostu biologią żyję.

Domyślam się, że Ty możesz być w zupełnie innej sytuacji. Może jeszcze za bardzo nie spotkałeś się z tą dziedziną nauki i nie wiesz jeszcze, czym jest biologia. Może została Ci ona przedstawiona, jak coś okropnie nudnego, co należy bezmyślnie wykuć na pamięć i przez to moje podejście wydaje Ci się zupełnie abstrakcyjne. Jednak proszę Cię nie przestawaj czytać tego artykułu ;P Zaufaj mi i pozwól się wciągnąć na biologiczny szlak. Uwierz, że stanie się to dla Ciebie pasjonującą przygodą! Wcale bym się też nie zdziwiła, gdyby to zmieniło Twoje patrzenie na otaczający Cię świat. Biologia jest czymś niezwykłym.

Jeżeli czytasz dalej, to znaczy, że już powziąłeś decyzję, żebyśmy wspólnie ruszyli w podróż do najciekawszych zakątków wiedzy biologicznej. Otóż jest ich bardzo dużo, więc aby się pomiędzy nimi nie zagubić proponuję Ci skorzystać z „mapy”. Mam tu na myśli różne sposoby uczenia się biologii.

Chciałabym, abyś zanim zaczniesz uczyć się biologii, dowiedział się, JAK SIĘ UCZYĆ. Poniżej przedstawiam listę artykułów, w których w zwięzły i praktyczny sposób przedstawię różne metody uczenia się. [Mogą Ci się one przydać nie tylko przy biologii, ale także w trakcie nauki innych przedmiotów, np. geografii, chemii, fizyki.]

  1. Czytanie tekstów. Jak czytać, aby zrozumieć?
  2. Czytanie tekstów. Jak czytać, aby zapamiętać?
  3. Jak mówić, aby mnie rozumieli, czyli o odpowiadaniu na pytania przedmiotowe.
  4. Rysunki i schematy. Niezbędne na każdym kroku.
  5. Własne notatki. Nieprzecenione pod każdym względem.
  6. Obserwacje przyrodnicze.
  7. Praca z okazami.
  8. Oglądanie filmów.

Widzisz, że jest ich sporo. Czy korzystać z wszystkich? Generalnie radzę, abyś sam wybrał swoje metody uczenia się. Takie które są dla Ciebie najwygodniejsze, przy których najszybciej zapamiętujesz, które po prostu lubisz. Pamiętaj jednak! Nie ograniczaj się do jednej, czy dwóch metod bez przerwy. Po pierwsze w krótkim czasie by Cię to znudziło, bo nikt nie lubi monotonii. A przecież nauka ma być również zabawą, przyjemnością poznawania świata! Po drugie nie każda metoda jest skuteczna do nauki poszczególnych działów biologii. Przykładowo, nie wyobrażam sobie nauki botaniki, bez oglądania żywych okazów roślin, czy bez uprawiania jakiejś rośliny doniczkowej. Z kolei przy nauce genetyki, wtedy, gdy poznajemy procesy, których nie mamy możliwości zaobserwować, nieocenione są filmy edukacyjne.

Podsumowując – nie ucz się na oślep! Poświęć chwilę na przeanalizowanie sposobów, przy pomocy których się uczysz. Porównaj je z metodami opisanymi przeze mnie.

Powodzenia!